Що таке Kickstarter?

Що таке Kickstarter?

 / 24 червня 2012 /  ,

Доброго часу доби, шановні читачі ДіджіФан! Сьогодні я розповім вам що таке Kickstarter, звідки він взявся, для чого він потрібен і чому це все дуже важливо. Також я згадаю декілька ближчих до нас аналогів цього сайту, які можуть стати у пригоді нам з вами.

Kickstarter — це сайт, на якому кожен бажаючий може підтримати грошима незалежні творчі проекти. Під творчими проектами мається на увазі все від розробки комп'ютерної гри, зйомки кінофільму чи запису музичного альбому до розробки електронного ґаджета, пошиття модного одягу чи створення танцювального номеру. Тобто, якщо у автора є вміння та бажання зробити, для прикладу, круту комп'ютерну гру, він створює свою сторінку на Kickstarter, на якій розповідає про свій майбутній проект, а відвідувачі сайту вирішують чи хочуть вони цей проект підтримати і жертвують від одного до ста тисяч доларів, скільки не шкода, а додатковим стимулом пожертвувати трошки більше є різні дрібні бонуси від автора, на зразок афтографу, футболки чи подяки в самій грі, чи може, якщо ви пожертвуєте значну суму то ігрового персонажа назвуть вашим іменем. Такий спосіб фінансування проектів англійською називається „crowdfunding“ (crowd — натовп, funding — фінансування), тобто фінансування юрбою. Росіяни називають його „складчина“.

Сайту Kickstarter недавно виповнилось три роки, тобто існує він вже досить давно. Він отримав декілька нагород за іноваційну ідею і популярність його зростала, хоч і повільно. Але загально відомим він став лише недавно, на початку 2012, коли Тім Шафер (творець Monkay Island, Day of the Tenticle, Grim Fandango, Full Throttle) відкрив там власний проект для того, щоб зібрати гроші на створення свого нового квесту. У своєму відео на сторінці проекту він розповів наскільки важко отримати гроші на створення квесту класичним чином: ні один видавець не погодиться фінансувати жанр, популярність якого вже давно в минулому (чи ні?).

Справа в тому, що Тім Шафер це не просто розробник ігор — він легенда. Новина про його проект облетіла весь світ за лічені хвилини і вже за один день його проект зібрав цілий мільйон доларів! Фанати, знайомі з його іграми з дитинства, підтримали Тіма такою кількістю грошей на яку він навіть і не сподівався. За місяць проект зібрав більше трьох мільйонів доларів. Зараз гра вже знаходиться в розробці і вийде на початку 2013, а як бонус, всі хто пожертвували на проект (в тому числі ваш покірний слуга) отримали доступ до закритого форуму, де розробники в деталях описують створення гри.

Через таку шалену популярніть Тіма Шафера аудиторія сайту Kickstarter зросла на порядок і після закінчення збору коштів відвідувачі сайту продовжують активно підтримувати інші ігрові проекти. Kickstarter навіть опублікував такий графік:

Image: http://s3.amazonaws.com/ksr/assets/000/002/394/109143ca748a22f6a86fca12780f9fd4_large.png?1337892462

Графік демонструє кількість пожертв на ігрові проекти. Пунктирна лінія це коли Тім Шафер відкрив свій проект. Сам проект Тіма виключений з графіку.

Ця популярність привернула увагу іншої легенди в світі ігор. Браян Фарго (батько світу Fallout) вже двадцять років виношував в голові ідею сіквелу до однієї із свої перших ігор, Wasteland, яку він створив ще до Fallout і яка фактично дала народження Fallout. Браян зняв відео у якому розповів, що безліч фанатів просять його зробити цей сіквел, але він вже майже втратив надію після 20 років відмов видавців. Згодом проект Wasteland 2 зібрав майже три мільйона доларів і зараз гра знаходиться в розробці. В своєму твітері Браян сповіщає фанатів про хід робіт.

Тепер ви зрозуміли яке велике значення має Kickstarter для ігрової індустрії? Він фактично переломив хід історії. Він дав можливість користувачам підтримувати проекти, які вони самі вважають потрібними. Раніше за нас це вирішували видавці. Завдяки Kickstarter ми побачимо розквіт безлічі хороших і не дуже інді-проектів. Звичайно, що класична модель фінансування нікуди не зникне і більш великі ігри, розробка яких коштує десятки мільйонів доларів і надалі фінансуватимуться за пітримки і контролю видавців. Тим не менше, у користувача тепер є значно більший вибір кого ми хочем підтримувати, а кого ні.

Вам напевно цікаво, чи можете ви зібрати гроші на власний проект у Kickstarter? Нажаль, для цього вам необхідно мати партнера в америці, адже якщо платити на Kickstarter може кожен, то створювати проекти там можуть тільки громадяни США. Але є й інші сайти крім Kickstarter.

Найпопулярніший аналог Kickstarter, який діє не тільки в США, але й по всьому світу це сайт IndieGoGo. Цей сайт відрізняється від Kickstarter декількома ознаками. По-перше проект на ньому може відкрити будь-хто, хто має банківський рахунок (відкрити який питання п'яти хвилин в найближчому банку). По-друге, якщо необхідна сума не буде зібрана, автор проекту всеодно її отримає, в той час як Kickstarter повертає пожертвування назад якщо проект не зібрав необхідну суму. А по-третє проекти на IndieGoGo можуть бути не тільки творчими, але й благочинними. Завдяки своїй відкритості на IndieGoGo більше шахрайських проектів, але як і на Kickstarter, адміністрація сайту вишукує і видаляє такі проекти. Тому, якщо у вас є проект, що може зацікавити європейську аудиторію, ви завжди можете подати його на IndieGoGo. Тільки не забудьте, що основною ознакою успішного проекту є коротке та змістовне відео де ви особисто пояснюєте всім його суть. Це важливо.

Але ж як Україна? Чи є у нас свій Kickstarter? На жаль економічна та культурна ситуація в Україні не проста і з подібними проектами у нас туго. В більшості своїй люди звикли красти продукти творчої праці, а не підтримувати їх. Тим не менше є зачатки чогось подібного на Kickstarter. Для прикладу приведу проект Спільнокошт від сайту „Велика ідея“. Цей проект ще не реалізований. Вони тільки збирають суму на його реалізацію, при чому мінімум вони вже, як я розумію, зібрали. Правда, не знаю чи варто йому довіряти. Я чесно пожертвував на розвиток проекту в районі 100 грн, але зібрана сума на головній не змінилась. Ця сторінка вже місяці два висить незмінно, хоча кошти вже зібрано. Будем сподіватись що вони працюють над реалізацією, хоча могли б і повідомити, адже прямий зв'язок з відвідувачами це основна ідея краудфандингу. Але менше з тим.

Сподіваюсь, ця інформація стане вам у пригоді. І на останок, побажаю вам ніколи не скупитись на те, що вам подобається.

Щоб залишити коментар, зареєструйтесь чи увійдіть на сайт.
Якщо ви вважаєте цей матеріал крисним або ж він вам сподобався, залишіть будь ласка свій коментар. Нам важливо знати вашу думку!

sn1p3r | 6 років тому | #

Доречі про кікстартер. Хто хоче посміятись, раджу подивитись це відео, де група росіян незграбно пояснює чому Kickstarter повинен відкрити російську філію.

eGeek | 6 років тому | #

Хаха, хай вчать англійську :)

Garth | 6 років тому | #

Ух ти! Не знав про спільнокошт. Українцям точно би пригодився свій кікстартер.

andrii | 6 років тому | #

Хороша стаття!

sn1p3r | 6 років тому | #

Старався. Якщо будуть якісь цікаві новинки в сфері краудвандингу то може ще накатаю. Той самий Спільнокошт повинен хоча б щось сказати.

sn1p3r | 6 років тому | #

Доречі зараз поступила новина, що Kickstarter цієї осені буде діяти вже не тільки в USA, а й в UK, тобто в Великобританії. Може колись і до нас доповзе :)

andrii | 6 років тому | #

Заціни! Запустився Спільнокошт!

Накатав про це теж невелику статтю в своєму блозі.