Фемінізм і комп'ютерні ігри

Фемінізм і комп'ютерні ігри

 / 23 червня 2012 / 

Так вже повелось, що значна частина масової культури робиться чоловіками для чоловіків. Образ жінки у ній часто зводиться до банальних чоловічих фантазій та стереотипів. Портрет жінки намальований цими стереотипами сильно відрізняється від справжньої картини, а комп'ютерні ігри, на мою думку, найбільше схильні до такого спотворення.

І проблема не в тому, що мені не подобається як жінки виглядають в іграх. Справжня проблема в тому, що в споживачів цієї масової культури, себто гравців, формується відповідне ставлення до жінок. Вони судять жінок по цих плоских і спотворених образах, що зустрічаються їм в поп-культурі.

Це дуже важливе питання і останнім часом воно активно обговорюється в англомовному інтернеті.

Прибережу цікаве на кінець і почну з того, що недавно вийшов трейлер гри Hitman Absolution, у якому головний персонаж гри, кілер, вбиває присланих по його душу вбивць-жінок замаскованих у монашок. Цей трейлер викликав обурення жіночої аудиторії. Не тому, що Агент 47 вбиває жінок, а тому, що це робиться у сексуалізованій формі. Монашки-вбивці вдягнені в латекс, а трейлер смакує їхню смерть у слоу-моушені. Хтось може і не звернути уваги (це ж просто трейлер), але в підсвідомості залишається ця картина, в якій насилля над жіночим тілом пов'язується з сексуальністю. Доречі Square Enix вибачились за цей трейлер.

Друга недавня подія в світі ігор стосується гри Tomb Raider. На цьому сайті вже писали про неї. В старих іграх Лара Крофт завжди була схожою на стереотипну чоловічу фантазію з максимальним можливим розміром грудей. Тим не менше вона була сильною і незалежною, персонаж, яким хочеться себе відчути, і за якого хочеться грати. В новій грі, зі слів розробників, вони хочуть додати реалізму і зробити її схожою на справжню людину. Але яким чином? Розробники кажуть, що тепер ви гратимете в гру не тому, що хочете відчути себе Ларою Крофт, а тому, що захочете її захистити. Це ще один чоловічий стереотип: підсилити своє его захистивши слабку жінку. Не кажучи вже про те, що у грі є спроба її зґвалтування! Ви бачили щоб чоловічого персонажа в грі ґвалтували, а гравець при цьому йому співчував? Ні? Схоже, що це місце відвели тільки жінкам.

А найцікавіше я приберегла на кінець. Я маю на увазі проект „Tropes vs Women in Video Games“ (Сюжетні прийоми проти жінок у комп'ютерних іграх) від сайту Feminist Frequency (Фемістська Частота). Про нього теж тут трошки вже писали. Авторка цього проекту ще не зняла, але збирається зняти серію передач, у яких вона збере всі можливі та неможливі негативні та позитивні приклади зображення жінок у іграх. Що тут цікавого, так це те, що вже на зачатковій стадії цей безневинний проект викликав тонни обурень, звинувачень, погроз зі сторони чоловіків-геймерів. Дівчина просто пообіцяла висвітлити жіночі ролі в іграх, а її пообіцяли знайти, зґвалтувати та вбити, заспамили її акаунти на Youtube, Facebook та Kickstarter, організовано почали доносити на тероризм та екстремізм у її відео, щоб їх забанили на Youtube, сплюндрували її сторінку в вікіпедії похабщиною та порнографією. Здається, фемінізм ще не атакували з такою силою та організованістю. Її проект ще не розпочавшись показав, наскільки серйозною є проблема. Особисто я буду з нетерпінням чекати її нових відео.

Подивимось, що буде далі!

Щоб залишити коментар, зареєструйтесь чи увійдіть на сайт.
Якщо ви вважаєте цей матеріал крисним або ж він вам сподобався, залишіть будь ласка свій коментар. Нам важливо знати вашу думку!

eGeek | 6 років тому | #

хітман і томб рейдер круті ігри. які б там трейлери не були, ігр я дуже чекаю. за фемінізм сказати важко, це мабуть треба бути жінкою щоб розуміти

andrii | 6 років тому | #

Дякую за детальну статтю! Це досить актуальна тема, яка останнім часом набуває розголосу, але тільки в Америці. Українцям теж про це варто знати.

spaceman | 6 років тому | #

Суть фемінізму вже не так в правах жінок, а проти психологічного тиску на жінок, чи я помиляюсь?

yulia | 6 років тому | #

І в тому числі :)

ben_s | 6 років тому | #

Я от теж завжди за рівні права, але хіба це не перебільшення? Просто враження, що феміністки чіпляються до всього чого можна. Це як було (чи то в Швеції чи то в Голандії), що феміністки хотіли дорожньому знаку де намальований пішохід домалювати сіські бо на дорожніх знаках, як виходить, всюди одні чоловіки. Ну тобто на знаках дійсно нема сісьок, але я не думаю що це якось заважає рівності. Їй точно зажає щось інше. Так от, може ці трейлери та ігри не мають такого вже значення в сучасній культурі? Може це просто типові шлакові трейлери та ігри про які забувають на наступний день? Чи варто феміністкам взагалі дивитись в сторону ігор і трейлерів?

yulia | 6 років тому | #

Про них забувають швидко, але вони лишають слід у підсвідомості.

Знаєте чому _деяких_ хлопців геймерів _деколи_ вважають соціально непристосованими, задротами, чи позбавленими вміння спілкуватись з дівчатами? Тому що про жінок вони знають тільки з таких трейлерів та ігор. Я не кажу, що всі такі, але буває, що образ жінки у чоловічий свідомості зводиться до дуже плоскої та безликої істоти, яка потрібна лише для задоволення чоловічих потреб. І страждають від цього далеко не одні жінки.